ELEKTRONİK İZLEME

Elektronik izleme sistemi, hükümlün toplum için-de takip ve denetimini sağlayan etkili bir infaz yöntemidir. Bu sistem bazı hükümlü ve tutukluların elektronik haberleşme yöntemleri ile toplum içinde izlenmesi ve gözetim altında tutulmasını ifade etmektedir.
Bu yöntem "konuttan dışarı çıkmamak, belirli yerlere gitmemek gibi" yükümlülük veya tedbirlerin etkin denetimini sağlamada kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Yurt dışı uygulamalarda uzun süredir uygulanan ve tutuklama ve hapis cezasına göre oldukça ucuz olan elektronik takip uygulaması ile şüpheli, sanık ya da hükümlülerin takibi belli merkezlerden rahatlıkla yapılabilmektedir.
Elektronik izleme sistemi Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde uygulanmaktadır. Her ülke bu anlamda kendi sistemini ve uygulama modelini oluşturmuş durumdadır. Fakat tek tip bir uygulamadan bahsetmek ve bu sistemle amaçlanmaktadır demek doğru değildir. Bu anlamda her ülkenin uygulaması birbirinden çok farklılık göster-mektedir. Bazı ülkeler elektronik izlemeyi, cezaların daha etkin infaz edilmesi için kullanırken, bazı ülkeler bu sistemi hapse alternatif bir sistem olarak da düşünmüşlerdir.
Elektronik izleme uygulamalarının, el ya da ayak bilekleri için bilezik, alan izleme, alkol testi, ses doğrulama gibi çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:
Alkol Ölçümü: Hükümlülerin evlerine yerleştirilen ve takip merkezinin video üzerinden izlediği nefesten alkol ölçer üniteler aracılığıyla alkol izlenimidir. Elektronik izleme sisteminden yararlanmak için hükümlünün "O" sıfır promil alkollü olması gerekmektedir. Alkol ölçüm cihazı eve kurulur, üfleme anında cihaz hükümlünün fotoğrafını çeker. Sistemin başında bulunan kişi, fotoğrafı çekilen kişinin doğru kişi olup olmadığını veri tabanındaki fotoğrafla cihazın çektiği fotoğrafı karşılaştırarak tespit etmektedir.
Konutta İnfaz: Hükümlünün evinde dolaşabileceği tüm alanlar belirlenmekte ve daha sonra hükümlünün ayağına kelepçe takılmaktadır. Hükümlü hakkında hazırlanan günlük plan hükümlüye aktarılmakta ve tüm bilgiler sisteme yüklenmektedir. Kişiyle ilgili tüm bilgiler veri tabanında bulunmaktadır. Bürolar veri girişi yaparak tüm bilgileri ana bilgisayara yüklemektedir. Ayrıca hükümlünün evine yerleştirilen alıcıya da gerekli bilgiler yüklenir. Kişinin evine giriş çıkış saatleri ve diğer planlar program olarak sisteme yüklenir. Kelepçe açılırsa sistem alarm vermektedir. Kelepçenin açılması ihlal sayılmaktadır ve kelepçeyi açan hükümlü kalan cezasını ceza infaz kurumunda çekmek zorundadır.
Ses Doğrulama: Sabit ya da kablosuz hatlar üzerinden RF izleme aracılığıyla gerçekleştirilir. Kişinin ses kaydı sisteme tanıtılır ya da sisteme kayıt örneği yüklenir. Kişi kontrol amacıyla aradığında ya da arandığında sistemdeki ses ile eşleştirme yapılır. RF (Frekans ölçer denilebilir) ile izlemede kişinin adresi sisteme girilir. Adresten alınan sinyal kesildiğinde sistem uyarı verir.
ELEKTRONİK İZLEME HAKKINDA
NASIL ÇALIŞIR?
Uygun kelepçe takılır.
Kurcalandığında ya da yetki sınırları dışına çıkıldığında izleme merkezine alarm verir.
İzleme merkezi uyup uymadığını, sokağa çıkıp çıkmadığını
Bunların haricinde belirli yerlere devam etme kararlarında da bu sistem kullanılabilir. Bu uygulamada kişinin gitmesi gereken yer ve hangi saatler arasında orada bulunacağı sisteme girilir. Belirlenen saatten önce bulunması gereken yerden ayrılması durumunda örneğin, saat 18.00'de ayrılması gerekirken saat 16.30'da ayrıldığında cihaz sinyal verir ve merkeze bildirir.
NERELERDE KULLANILABİLİR?
Adli kontrol kararları, kamu yararına çalışma cezaları, ev hapsi cezaları, seçenek yaptırımlar, açık ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin takibi, şartlı salıverme kararları, mağdur koruma ve cinsel suçlar gibi toplum içerisinde infazı düşünülen diğer tüm kararlar elektronik izleme sistemi ile yerine getirilebilir.
HANGİ TEKNOLOJİLER KULLANILIR?
Elektronik izleme sisteminde GSM, GPS ve Wireless teknolojileri kullanılmaktadır.
Elektronik izleme sistemi Amerika, İngiltere, Kuzey İrlanda, İsrail, Yeni Zelanda, Avusturya, Avustralya, Hollanda, Güney Afrika gibi birçok ülkede kullanılan bir sistemdir. Elektronik izleme sisteminde kullanılan cihazlar farklılık göstermektedir. Kullanılan yazılımlar, cihazların hassasiyeti farklı farklıdır. Ülkelerin tercih ettiği sisteme göre cihazlar temin edilmekte yazılımlar da ona göre oluşturulmaktadır. Ülkeye göre cihazların temini de farklılık gösterir. Kimi uygulayıcılar satın alırlarken, kimi de kiralama yoluyla kullanmaktadır. Elektronik izleme yapan kimi firmalar ise bu ekipmanları ücretsiz vermektedir.
NEDEN ETKİLİ BİR İNFAZ YÖNTEMİDİR?
Hapis dışı ceza ve tedbirlerin infazında etkili bir yöntemdir. Mahkûm sayısını yönetmekte ve ihtiyaca göre düzenlemekte esneklik sağlar. Ceza infaz kurumundaki yoğunluğun azalmasını sağlar. Daha fazla rehabilitasyon aktivitesi uygulama imkanı tanır. Tekrar suç işleme riskini azaltır. Kaynak kullanımı azaltır ve başka yatırımların yapılmasına, imkân sağlar. Elektronik izleme, ceza infaz kurumu uygulamalarına göre yaklaşık 3 kat daha maliyet avantajı sağlar.
Sosyal hayata kolay entegrasyon ve güçlü aile desteği imkânı sağlar. Mahkûmun ekonomik durumunun daha da kötüye gitmesini engeller ve genel refah düzeyini artırır.

 

 

Niğde Denetimli Serbestlik Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 20.03.2012 ] - Webmaster : Veysel APARI
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.