REHBERLİK FAALİYETLERİ

 

Bireysel Rehberlik Görüşmeleri
İyileştirme çalışmalarına sanık veya hükümlüleri tanımak amacıyla, bireysel görüşme yapılması ile başlanır ve sanık veya hükümlünün grup çalışmasına hazır hale gelmesi ve gerekli görülmesi halinde iyileştirme çalışmalarına grup çalışması ile devam edilir.
Bireysel görüşme, sanık veya hükümlü ile birebir ve uygun fiziki ortamda, önceden belirlenmiş bir amaç ve plan çerçevesinde yürütülür. Bireysel görüşmeler; başlangıç, gelişme ve sonlandırma süreçlerini içeren 3 oturum şeklinde yapılır.
Grup Çalışmaları
Grup çalışması, uygun fiziki koşullarda, en az dört en fazla on altı kişilik gruplar halinde iki hafta arayla yapılan bir rehberlik çalışmasıdır. Değerlendirme ve Planlama Bürosu, sanık ve hükümlülerin; yaşlarına, benzer sorun alanlarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak grupları oluşturur. Hükümlüler, diğer kurum ve kuruluşlar ile gönüllü kişilerce yürütülen yapılandırılmış grup çalışmalarına da yönlendirilir.
Grup Çalışması Programlarımız:
- Öfke Kontrolü Programı
- SAMBA (Sigara Alkol ve Madde Bağımlılığı) Programı
- HAYDE (Hayat için Değişim Programı)
Kişisel Gelişim Seminerleri
Rehberlik çalışmaları kapsamında yükümlülerin kişisel gelişimlerinin desteklenmesi ve sosyal hayatlarında karşılaşabilecekleri sorunlarla baş edebilmeleri için eğitim ve iyileştirme bürosunda görevli grup rehberliği uzmanları tarafından;

Diğer Kurumlarla İşbirliği
Hükümlülerin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılır. Bu çerçevede:
- Niğde İl Müftülüğü ile “Dinin toplum hayatındaki yeri”,
- Niğde İl Sağlık Müdürlüğü ile “İlk yardım ve organ bağışı seminerleri”,
- Niğde İş-Kur İl Müdürlüğü ile; “iş bulma ve iş arama becerileri semineri ” ve
- Niğde KOSGEB Müdürlüğü ile; “uygulamalı girişimcilik eğitimi” konularında, işbirliği yapılarak yükümlülere belirli aralıklarla eğitimler verilmektedir.

 

 

Niğde Denetimli Serbestlik Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 20.03.2012 ] - Webmaster : Veysel APARI
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.