2016-2017 Adli Yıl Açılışı

 

           

2016-2017 Adli Yıl açılışı için Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Niğde Adliye personeli ve Niğde Barosu avukatları ile 01/09/2016 akşamı açılış yemeği düzenlendi.

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Seyfullah ÖSELMİŞ, Niğde Adalet Komisyonu Başkanı Osman SOYDAL ve Niğde Baro Başkanı Hüseyin DEMİRBİLEK adli yıl münasebeti ile konuşma yaptı.

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Seyfullah ÖSELMİŞ yaptığı konuşmada;

"15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen, başarısızlığa mahkum darbe girişimi olayından sonra 2016-2017 Adli Yılının başlangıcında, Aziz Türk Milletinin yargı mensupları olarak gururlu, mutlu ve heyecanlıyız.

Hakkın, sahibine teslim edilmesinde rol oynayan ve devletin üç erkinden biri olan yargı, görev ve yetkisini Anayasa ve Yasalardan almaktadır. Yargı, herhangi bir kişi veya kuruluşa bağlı olmayıp, tamamen bağımsız ve tarafsızdır.

Yargı, görevini yaparken ve gücünü kullanırken hukukun üstünlüğü ilkesinden hareketle dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep, siyasi görüş ayırımı yapamaz. Her zaman hak ve hukuka uygun karar verir.

Verilen yanlış kararların ve yapılan hatalı uygulamaların sorumluluğu bu hatayı yapan kişilere aittir. Tüm yargıya teşmil edilemez. Bağımsız ve tarafsız yargı mensupları olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bağımsız, tarafsız, etkin, süratli ve adil olarak görev yapacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni adli yılın milletimize ve tüm yargı camiasına hayırlı olmasını diliyor, katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum"

diyerek sözlerini tamamladı.

Birlik ve beraberlik içerisinde düzenlenen açılış yemeği ile yeni adli yıl açıldı.02/09/2016